Trwa realizacja przygotowywanego z inicjatywy i na zlecenie Urzędu Miasta Radzionków, filmu dokumentalnego pt. „Z Radzionkowa na ołtarze” poświęconego Ojcu Ludwikowi Wrodarczykowi OMI. Ludwik Wrodarczyk urodził się w 1907 roku w Radzionkowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Ojców Oblatów, a następnie 1 października 1927 rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Ojców Oblatów w Obrze.

Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1933 roku, posługiwał w kilku parafiach, by w sierpniu 1939 roku zostać administratorem parafii św. Jana Chrzciciela w Okopach na Wołyniu. W czasie swego pobytu na Kresach, ukrywał przed Niemcami Żydów za co został w 2000 roku uhonorowany Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zginął śmiercią męczeńską z rąk ukraińskich nacjonalistów w grudniu 1943 roku.
Zdjęcia do filmu realizowane były miedzy innymi na terenie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Przemysł wiejski. W najbliższych dniach będą kręcone także w kościele św. Wojciecha i na ul. Sobieskiego, gdzie znajduje się dom rodzinny Ojca Ludwika. Producentami filmu są panowie Kamil Niesłony i Maciej Marmola. Premierę filmu przewidziano na jesień tego roku.

 

 

 

Zgłoś awarię oświetlenia

Podaj ulicę i numer posesji
całodobowy nr tel.: 801-800-103
e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl

Wywóz odpadów

Pytania i reklamacje dotyczące wywozu odpadów komunalnych w Radzionkowie można kierować na adres odpady@radzionkow.pl.