WarsztatyW Turzy koło Taniny uczniowie naszego LO wzięli udział w dwudniowych warsztatach historyczno- geograficznych. W programie była analiza i porównanie map Śląska od XVI wieku do współczesnych. Zapoznano się też z alfabetem obowiązującym w państwie niemieckim do 1941 roku, zarówno tym drukowanym jak i pisanym.

Jako ćwiczenie, uczestnicy przetłumaczyli świadectwo szkolne z końca XIX wieku oraz treść karty pocztowej wysłanej w 1915 roku, przez żołnierza pełniącego służbę w Wilhelmshaven do swojej narzeczonej z Orzegowa. Na koniec spróbowano napisać krótki tekst w tzw. „handschriftcie”. Umiejętności te są niezbędne każdemu historykowi zajmującemu się dziejami Śląska. Dobrą zabawą okazało się wykonanie oszczepu, którego ostrze uformowano i utwardzono w ogniu bez korzystania z jakichkolwiek narzędzi, następnie za pomocą miotacza oszczepów – znanego od czasów górnego paleolitu, udało się rzucić oszczepem na odległość dwukrotnie większą niż za pomocą samej ręki.

Nie zabrakło wycieczek do pobliskich lasów, również w nocy pod hasłem „Nocą w lesie nie ma się czego bać”. Atrakcją był też obiad przygotowany w kociołku na ognisku. Organizatorzy składają podziękowania Ośrodkowi  Szkoleniowo-Usługowemu "RAJD" za pomoc w organizacji dowozu uczestników na miejsce.

Zgłoś awarię oświetlenia

Podaj ulicę i numer posesji
całodobowy nr tel.: 801-800-103
e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl

Wywóz odpadów

Pytania i reklamacje dotyczące wywozu odpadów komunalnych w Radzionkowie można kierować na adres odpady@radzionkow.pl.