Centrum Kultury „Karolinka” w dniu 28 maja 2019 r. gościła najmłodszych adeptów w szachach na III turnieju o  Mistrzostwo Szkół Podstawowych w szachach, w rywalizacji indywidualnej i drużynowej. W zawodach uczestniczyło 23 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z terenu Radzionkowa. Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem po 15 minut na partie dla każdego zawodnika. Organizatorami turnieju byli Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych PIONEK Radzionków, Urząd Miasta Radzionków, CK „Karolinka”, gdzie oprócz pucharów szachiści otrzymali nagrody książkowe.

Rywalizacja w grupie najmłodszych zawsze jest grą wielkich emocji i niespodzianek, ale faworyci potwierdzili swój poziom gry, dotyczy to zwłaszcza uczestników zajęć prowadzonych przez PIONEK Radzionków, których poziom rośnie z roku na rok. Wszak niektórzy grają już po kilka lat i mają kategorie szachowe. Dość zróżnicowany poziom pokazał, że niektórzy muszą jednak poznać zasady gry, ale też je utrwalić, aby uczestniczyć w zawodach  o randze Mistrzostw Radzionkowa. Należy podkreślić, że w tym roku takich uczniów było niewielu, ponieważ Gimnazjum istnieje do końca tego roku szkolnego, stąd też pojawiła się drużyna z Gimnazjum Ojca Ludwika Wrodarczyka, choć wydawało się, że jest to najstarsza grupa szkolna to jednak młodsi i szkolący się uczniowie okazali się lepsi. Trzeba też pochwalić zachowanie oraz grę fairplay podczas całych zawodów, emocje rosły z każdą partią i pomyłki i maty i podstawki figur to co w każdym turnieju ale zawsze z szacunkiem dla rywala, to duży postęp szachistów, którzy staja się wzorcem dla innych dyscyplin sportu.

Wyniki indywidualne :
1. Borys Izworski (Sp-2)   - 6 pkt
2 Marcin Hajda (SP-1)    - 6 pkt
3. Łukasz Kramorz (Gimnazjum) - 5 pkt
4. Szymon Baran (Gimnazjum ) - 5 pkt
5. Patryk Tomczyk (SP-1)  - 5 pkt
6 Miłosz Szeremeta (Gimnazjum) - 4 pkt
7. Tomasz Mrowiec (SP-1)  - 4 pkt
8. Adrian Blatoń (Gimnazjum) - 4 pkt
9. Dominik Trzensiok (SP-2) -  4 pkt
10. Adam Maślankiewicz (SP-1) - 4 pkt

W kategorii dziewcząt zagrały trzy zawodniczki. Zwyciężyła Alicja Ungier 3 pkt (SP-1) przed Natalią Hilgner (SP-1), która zdobyła 2 pkt i Emilką Skowronek (SP_2), która uzyskała 1 pkt.

W klasyfikacji drużynowej (suma 4 najlepszych zawodników) zwyciężyła :
1. Szkoła Podstawowa  nr 1 Radzionków   – 20,  pkt
2.  Szkoła Podstawowa nr 2 – Radzionków   – 18 pkt (dodatkowa punkcja )
3. Gimnazjum -SP-1   Radzionków   - 18  pkt
Szczegółowe wyniki na portalu chessarbiter.com. Zawody sędziowali Wojciech Hajda i Rudolf Sobczyk, a uczniowie i opiekunowie wykazali duże zdyscyplinowanie i właściwe zachowanie co pozwoliło bardzo sprawie przeprowadzić cały turniej.

Podziękowania dla organizatorów oraz wsparcie Urzędu Miasta Radzionków za ufundowanie nagród.

Migawki z szachownic

Borys Izworski grając czarnymi zastawił pułapkę jest jeszcze po 5 minut gry, ale zawodnicy w wielkim stresie, oto białe wchodzą na minę 1.Wf2??? i teraz Kxg4 prozaiczne wygrywa lub We1 +!! (2.Wg1, Sg3 Xmat) lub hxg4 lub Sg3+  Borys zagrał Se3?? 2.Wg1 i przed matem Wh2 nie było obrony, oj szkoda tej partii,  ale i tak dobrze zagrał. 

Zanotował R.Sobczyk

 

 

 

 

 

 

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Oświadczenie o dostępności

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl