BarszczZ początkiem lata zaczęły się pojawiać skupiska barszczu Sosnowskiego, na szczęście na terenie Radzionkowa one już nie występują. Barszcz Sosnowskiego jak powszechnie wiadomo jest silnie toksyczny oraz alergizujący. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Wysoka temperatura oraz duże nasłonecznienie uwalnia toksyczne związki barszczu Sosnowskiego z rośliny w postaci lotnej.

Związki te oprócz poparzeń skórnych, mogą powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty. W szczególnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku.Często poparzenia barszczem Sosnowskiego są mylone z poparzeniami pokrzywy.

Jak postępować w przypadku poparzenia? Przede wszystkim należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. W miarę możliwości, miejsce poparzenia należy obficie płukać wodą (przez około 20 minut). Następnie maksymalnie przykryć to miejsce ubraniem, aby słońce nie mogło się do niego dostać. Te obszary skóry powinny być chronione od narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez co najmniej 2-3 dni.

Uwaga! - Usuwanie tej rośliny bez odpowiednich środków ostrożności może doprowadzić nawet do śmierci.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Oświadczenie o dostępności

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl