Lucjan SobkowiakDyplom inżyniera mechanika, o specjalności technologia budowy maszyn uzyskał w 1956 roku, a o specjalności przyrządy optyczne w 1964 roku. Ponadto ukończył roczne studia z automatyki przemysłowej w Politechnice Warszawskiej. Autor i właściciel trzech patentów. Specjalista w dziedzinie przyrządów optycznych. W 1968 roku wyjechał do Francji, gdzie rozpoczął pracę w firmie "Siermeca". Opracował rozwiązanie silnika hydraulicznego (pierwszy patent we Francji) i uruchomił jego produkcję. Nowa praca i nowa dziedzina zmobilizowały inż. Sobkowiaka do odbycia kolejnych studiów w Wyższej Państwowej Szkole Aeronautycznej w Paryżu.

W 1970 roku podjął pracę w firmie "Sopelem", gdzie zorganizował Centralne Biuro Technologiczne. W tym czasie zgłosił drugi patent francuski na system globalnej kontroli bezpieczeństwa w samochodach, niezależny od kierowcy.

W 1974 roku zrezygnował z pracy w "Sopelem" i stworzył własną firmę "Advantech", która była skoncentrowana na rozwoju i zastosowaniu technologii wiązki elektronowej i laserowej oraz rozwoju technologii próżniowej.Trzeci patent we Francji uzyskał w 1999 roku za opracowanie metody napraw końcówek systemu chłodzenia w generatorach elektrycznych o mocy 900 i 1300 MW w elektrowniach atomowych.

Za swoje osiągnięcia i działalność stowarzyszeniową otrzymał Złotą Odznakę Honorową NOT, SITPF oraz Złotą Odznakę Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii.
W XIV Plebiscycie Przeglądu Technicznego i Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT otrzymał prestiżowy tytuł "Honorowego Złotego Inżyniera 2007".

Zgłoś awarię oświetlenia

Podaj ulicę i numer posesji
całodobowy nr tel.: 801-800-103
e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl