YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

Po długim oczekiwaniu, dzisiaj rozpoczyna się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "Fyrtek", która potrwa do 14 czerwca br.  Tegoroczna edycja jest o tyle wyjątkowa, że nie tylko zorganizowana po 3-letniej przerwie, ale przede wszystkim dlatego, że wpisuje się w główne obchody XI Dni Radzionkowa. Jest nam miło zaznaczyć, że zespoły mające zaszczycić swoją obecnością Radzionków, będą miały okazję do zaprezentowania swoim umiejętności na scenie głównej.

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu odbędzie się 9 czerwca o godz. 19.00 na scenie przed budynkiem Centrum Kultury „Karolinka”, natomiast zupełnie inny repertuar artystyczny zostanie zaprezentowany dzień później, 10 czerwca. W programie (poza występami grup tańca nowoczesnego, trenującymi na co dzień w „Karolince”) od godziny 15.15 uwzględniono występy ludowe. Serdecznie zapraszamy!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Do tej pory, w siedmiu edycjach festiwalu brały udział zespoły z Białorusi, Chorwacji, Litwy, Słowacji, Włoch, Finlandii, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Rosji, Czech i Rumunii. Ideą „Fyrtka” jest wzajemne poznawanie w duchu integracji poprzez kulturę ludową, a także chęć pokazania piękna kultury i folkloru w sposób miły dla oka. Codziennie na estradzie przed Centrum Kultury odbywają się koncerty, które ogląda każdorazowo parę tysięcy osób.
W tym roku swój przyjazd potwierdziły zespoły: "Mermisi" z Gruzji, "Maticiarik" ze Słowacji, Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii oraz - oczywiście - gospodarz i chluba Centrum Kultury "Karolinka” Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk".

Uczestnicy Festiwalu:

Zespół "MERMISI" z Gruzji został założony w ramach szkoły Didadjara w roku 2004. W grupie jest ponad 70 tancerzy, w różnych kategoriach wiekowych. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i obejmuje tańce: "Adjaruli" - adjarianka ślubna, "Mtiuluri" - taniec chłopców i dziewcząt, "Svanuri" - taniec żołnierzy, "Kartuli" - klasyczny taniec mężczyzny i kobiety, "Xevsuruli" - taniec kobiecy, "Xanjluri" - taniec z nożami, "Xorumi" – taniec wojskowy, "Ratchulli" - taniec regionu chłopskiego Racha. Stroje odwzorowują autentyczny ubiór gruziński, a grupy występują zawsze z muzykami. Dyrektorem zespołu jest Ioseb Shavadze, choreografem natomiast jest Sulkhan Fasanidze. Od czasu powstania zespół uczestniczył w wielu wydarzeniach kulturalnych w Gruzji, w Armenii, w Azerbejdżanie. W latach 2010-2013 uczestniczył w festiwalach ludowych w Antalaji i Stambułe, natomiast w latach 2014-2015 - w Bułgarii. 

Zespół "Matičiarik" pochodzący ze Słowacji został założony w 1990 roku i dąży do tego, aby dzieci stały się wszechstronnymi tancerzami i śpiewakami o wyrazistych uczuciach folklorystycznych. Praca z oryginalnym materiałem badawczym prezentuje unikalny charakter zespołu. W Maticiariku pracuje około 120 dzieci w trzech grupach wiekowych.
W przeszłości Maticiarik wziął udział w festiwalach na Słowacji - jako zwycięzca konkursów regionalnych, ale także na festiwalach w Czechach, Polsce, Serbii, Słowenii, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, w Belgii, Francji, Meksyku, Rosji, Bułgarii, Polsce, Czechach, Wenezueli i Kostaryce.
Obecnie "średnia" grupa składa się z dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia. Po 26 latach nastąpiła zmiana w kierownictwie zespołu: Matúš Druga zastąpiła swoją matkę jako dyrektor artystyczny i choreografa grupy. Zastosowano nowe metody nauczania, które opierają się na zrozumieniu rodzaju i zasad każdego tańca. Dzięki temu ostateczna choreografia jest połączeniem tradycyjnego folkloru, choreografii i improwizacji dzieci.

Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii funkcjonujący przy Lidzbarskim Domu Kultury istnieje od niespełna 10 lat. Zespół tworzą ludzie z Lidzbarka Warmińskiego oraz okolic. W swojej krótkiej historii zdołał już wypracować różnorodny repertuar, zarówno polskich tańców narodowych, jak suit regionalnych m.in.: z regionu Warmii, Spisza, Kurpii, Kaszub, Biłgoraja, Krakowiaków Wschodnich, Opoczna. Grupa koncertuje w całej Polsce i nie tylko: występowała w Gruzji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Rosji na Litwie i Ukrainie. Od trzech lat w strukturach Zespołu pojawiły się również grupy dziecięce, pracujące głównie nad "rodzimym" regionem, Warmii.

Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" w kwietniu 2013 roku obchodził jubileusz 40-lecia. Od 20 lat "Mały Śląsk" znajduje się pod patronatem artystycznym Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Obecnie "Mały Śląsk" liczy blisko 200 członków podzielonych na kilka kategorii wiekowych: od najmłodszych (7-latki) do najstarszych (grupa Reprezentacyjna - osoby dorosłe). W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni ze wszystkich regionów Polski. "Mały Śląsk" dużo koncertuje w Polsce i za granicami kraju. Wielokrotnie występował na festiwalach we Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Turcji, Hiszpanii i Niemczech, USA. Zespół jest pomysłodawcą i gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "Fyrtek".

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl