YBFB Instagram - logoBIP

      dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych 

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Rodzina 500+Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiŚląska Karta Usług Publicznych - logoLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

Tryptyk Powstańczy„TRYPTYK POWSTAŃCZY – PAMIĘĆ ZIEMI” to widowisko łączące muzykę filmową, klasyczną i rozrywkowo-rockową, w symboliczny sposób pokazując wartość w poszukiwaniu wspólnego dialogu. Muzyka bowiem jako uniwersalny język, umiejętnie łączący przeszłość z teraźniejszością i człowieka z człowiekiem stanowi główną oś projektu, który został przygotowany z okazji Metropolitalnych Obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego.
Wybór miejsca widowiska nie jest przypadkowy. Zlokalizowany niegdyś w Hotelu "Lomnitz" Polski Komisariat Plebiscytowy mimo nieistniejącego już budynku przy bytomskim Rynku nadal pozostaje w pamięci pokoleń.

Bytom, jako ważne miejsce wydarzeń związanych z III Powstaniem Śląskim stanowi nić łączącą nas z przeszłością. Miasto, którego historia sięga XII wieku jest najstarszym świadkiem lokalnej kultury muzycznej i śląskich obyczajów. Dlatego nawiązując do okoliczności i kontekstów miejsca, inscenizacja widowiska jest swoistą podróżą w czasie od początków jego istnienia do współczesności.

Decydując o kształcie obchodów, organizatorom przyświecała  idea celebrowania tego ważnego wydarzenia poprzez podkreślenie jedności i współpracy, dzięki włączaniu w działania mieszkańców regionu. Obchody rozpoczęły się 2 maja br. uroczystością  na bytomskim Rynku, upamiętniającą wybuch III Powstania, a kolejne wydarzenia 15, 29 maja i 12 czerwca br. realizowane w ramach projektu Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego „Przygrywka do Tryptyku Powstańczego” poprowadziły nas do wielkiego  finału, który za chwilę  odbędzie  się 25 czerwca.

Muzyka, taniec i sztuka wizualna, tworzący widowisko realizatorzy i wykonawcy – 500 osobowy  metropolitalny zespół  zabierze odbiorców wydarzenia we wzruszającą opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do kształtowanej własnymi rękami ziemi.


Tak  zróżnicowanego przekazu muzycznego, tanecznego i teatralnego nie mamy zbyt często okazji doświadczać.  Poprzez nietuzinkową formę wyrazu, w idei współpracy i łączenia się w sztuce, widowisko zostanie zaprezentowane przez artystów, którzy wspólnie przedstawią twórczość śląskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, Klaudiusza Jani oraz Wojciecha Ciuraja.
Wszyscy występujący artyści związani ze Śląskiem, z ogromnym szacunkiem do tej ziemi i jej losów  - razem, w jedności, ku pamięci pokoleń, w idei zachowania dziedzictwa kultury, historii, wolności - na jednej kilkupoziomowej scenie zbudowanej na trzech platformach.

Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej jest obraz, który w formie efektowanego wideoartu, eksponowanego zarówno na elementach multimedialnej scenografii oraz
w projekcjach na bytomskich kamienicach stanowić będzie tło dla  oryginalnej areny wydarzeń.

Widowisko  równocześnie zostanie streamingowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz  Miasta Bytomia, a link do streamingu będzie udostępniony na facebooku oraz przekazany wszystkim 41 miastom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, również w celu udostępnienia, aby jak najwięcej mieszkańców Metropolii mogło razem świętować tą wyjątkową rocznicę.
 Zapraszamy  do wysłuchania i obejrzenia ! Dostępność w sieci: 24 godz. od  zakończenia widowiska.

Wydarzenie na Rynku w Bytomiu  odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń i przepisów sanitarnych.


Tryptyk Powstańczy
 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl