Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza na prelekcję Małgorzaty Bednarek pt. Nowe spojrzenie na stare jabłonie, w czwartek 20 marca o godz. 18.00.
Jabłonie, jak i inne tradycyjne drzewa owocowe towarzyszą ludziom w uprawach od dawien dawna i są przez nich użytkowane na wiele różnych sposobów. Wynika to m.in. z różnej pory ich owocowania (jabłonie od lipca do późnej jesieni), różnych możliwości przechowywania owoców, jak i z wielkiego zróżnicowania smaków czy konsystencji.
Co ważne, stare odmiany drzew owocowych, jako bardziej odporne na choroby i szkodniki, są generalnie mniej wymagające w uprawie, więc aby trafić na nasz stół, nie muszą być wielokrotnie opryskiwane środkami chemicznymi. Spożywanie przez człowieka owoców z takich drzew jest bardzo korzystne dla zdrowia, szczególnie dla dzieci, osób starszych oraz alergików. Obecnie jednak dawne odmiany są masowo wypierane przez stosunkowo niewielką i mało różnorodną liczbę odmian komercyjnych. Idealny kształt, łatwość transportu, regularność i obfitość owocowania wygrywają z aromatem, odpornością na choroby czy tradycją. A wraz z ginącymi odmianami bezpowrotnie zanika pula genowa, którą można by w przyszłości wykorzystać do tworzenia nowych odmian. Znikają również zwierzęta z nimi związane. Sady, aleje drzew owocowych przy polnych drogach, czy nawet pojedyncze okazy wśród pól, będąc charakterystycznym elementem krajobrazu, są wszak ostoją dla drobnej zwierzyny, w tym miejscem lęgów dla ptaków, zwiększając różnorodność biologiczną terenu. Stanowią atrakcyjną formę „stołówki” odwiedzanej przez liczne gatunki zwierząt, zwłaszcza w trudnym okresie zimowym, a także bazę pokarmu dla zapylaczy. Chronią też skutecznie przed erozją wietrzną i wodną, co nie pozostaje bez znaczenia w dobie intensywnych zmian klimatycznych.
Wstęp wolny dzięki realizacji Inicjatywy Oddolnej w ramach projektu „Siła harcerskich relacji w procesie transformacji” finansowanego w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 – 2027 FST Działanie FESL.10.24 - Włączenie społeczne - wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.
O tym i jeszcze więcej będzie można porozmawiać na spotkaniu....
Zapraszamy