W zasadzie wszyscy jesteśmy wrażliwi na krzywdę zwierząt.

Nie chcemy by je ktoś bił, głodził, czy nie chronił przed złą pogodą. Ale bezdomne zwierzęta zawsze się znajdą, pytanie dlaczego? Zaczniemy od kotów. Czy warto je kastrować i sterylizować? Z całą pewnością tak, a najlepiej w młodym wieku zwierzęcia, gdyż rzadziej zdarzają się jakiekolwiek komplikacje wynikające ze złego zrastania się rany pooperacyjnej, a zwierzęta szybciej dochodzą do siebie po zabiegu - zabiegi takie są w tej chwili rutynowo wykonywane w większości gabinetów weterynaryjnych. Ale co to daje nam i zwierzęciu? Dojrzewający kocur najprawdopodobniejbędzie znaczył teren, taka jest jego natura i nie da się tego wyeliminować w inny sposób, jak tylko przez kastrację.

Kastracja

Mocz dojrzałego niekastrowanego kocura ma bardzo nieprzyjemnyzapach i trudno jest go usunąć, dlatego praktycznie wszyscy właściciele kotów żyjących w domach powinni się zdecydować się na ich kastrację, gdyż znaczenie może się przerodzić w zachowanie nawykowe, a wtedy …„przewalone” ma i właściciel i kot.

A co daje sterylizacja kotki?

Przede wszystkim zapobiega ciążom i urodzeniu niechcianych miotów oraz zabezpiecza przed groźnymi chorobami. Jeśli nasza kotka nie jest hodowlana koniecznie ją wysterylizujmy. Wydaje się, że zabieg jest lepszym rozwiązaniem dla kotki niż podawanie tabletek i zastrzyków hormonalnych, które często mają niedostosowane dawki hormonów i mogą prowadzić do nowotworów, dla nas to jednorazowy wydatek. Kotki to bardzo płodne zwierzęta i mogą urodzić rocznie kilkanaście kociaków.

Koty bezdomne

Bardzo trudno jest znaleźć nowych właścicieli dla tak dużej liczby maluchów, dlatego często trafiają one do schronisk, gdzie nie mają większych szans na długie życie. W wielu gminach bezdomnych kotów się nie odławia, pozostawia się je w stanie półdzikim, a w najlepszym wypadku buduje się dla nich specjalne domki. Pytanie tylko gdzie takie domki postawić, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto tego sobie nie życzy w pobliżu swej nieruchomości. Na domiar złego koty także znacznie ograniczają populację śpiewającego ptactwa.

Niestety, nadal niektórzy ludzie nie są przychylni kastracji i sterylizacji, równocześnie często nie widzą nic złego w topieniu, duszeniu, czy porzucaniu na pewną śmierć kociąt.

Czemu tyle o kotach, a nie o psach?

Bo psy łatwiej upilnować, zwykle mają właścicieli, którzy płacą za nie podatek, poddaje się je obowiązkowym szczepieniom, a postępowanie z nimi reguluje prawo miejscowe. Bezdomne psy bardziej mogą zagrażać ludziom, zatem i z większą determinacją się je odławia, a wiele schronisk dla zwierząt przyjmuje wyłącznie psy.

Sterylizacja i kastracja nie są tanie, ale w zasadzie wszyscy jesteśmy wrażliwi na krzywdę zwierząt.

E.T.

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl