wakacje

Miasta partnerskie

Serock_rynek  Serock_palac

Gmina Serock leży w powiecie legionowskim, w województwie mazowieckim, ok. 40 km od Warszawy. Zajmuje obszar o powierzchni 108,08 km2 z czego 6.713 tys. ha to użytki rolne, 2.198 ha stanowią lasy, a  880 ha to wody. Serock jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Pierwszą wzmiankę o Serocku odnaleziono w tzw. falsyfikacie mogileńskim z 1065 roku. Współczesny charakter Serocka wiąże się z powstaniem Zalewu Zegrzyńskiego w 1963 roku. Powstały ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe, hotele, działki rekreacyjne. Baza turystyczno - wypoczynkowa, nieskażone środowisko naturalne obfitujące w okazy fauny i flory jak również dobrej klasy zabytki, ściągają do Serocka rzesze turystów i wczasowiczów. Na rynku stanęły nowe, ale wierne historycznej zabudowie pierzei rynku, kamienice, wzniesiono nową siedzibę władz samorządowych.

www.serock.pl

Dobre Miasto   Dobre Miasto

Dobre Miasto, to 17 tysięczna gmina w województwie warmińsko - mazurskim, nad Łyną, w obrębie Pojezierza Olsztyńskiego. Prawa miejskie Dobre Miasto otrzymało w 1329 roku. W latach 1466 - 1772 w znajdowało się granicach Polski. W czasach rozbiorów znalazło się pod panowaniem pruskim, by w 1945 roku powrócić do Polski. W mieście znajduje się wiele cennych zabytków takich jak Kolegiata Zbawiciela i Wszystkich Świętych (XIV w.), Brama Młyńska (XV w.), kościół Świętego Mikołaja (XVIII w.), kościół ewangelicki (początek XIX w.) czy fragmenty miejskich murów obronnych z basztą (XIV-XV w.). Co roku w Dobrym Mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych takich jak np. Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących , Święto Poezji Dziecięcej czy Spotkania z Piosenką Biesiadną. Imprezy cykliczne to: Krajowa Wystawa Psów Rasowych , Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących, Jazzteaval, Bitwa o Dobre Miasto, Dobremiastock Festival, Święto Chleba.

www.dobremiasto.com.pl

Boguszów-Gorce_panorama   Boguszów-Gorce_dzikowiec  

Boguszów-Gorce to 18,5 tysięczne miasto położone w południowej części Województwa Dolnośląskiego, w obrębie Sudetów Środkowych. Północna część miasta leży w Górach Wałbrzyskich z najwyższymi szczytami: Chełmiec 851 m n.p.m. i Mniszek 704,2 m n.p.m. W południowej części gminy znajdują się Góry Kamienne z masywem Małego Dzikowca 696 m n.p.m. Obszar gminy wynosi 27 km2. Miasto posiada bogatą historię, ciekawe obiekty zabytkowe, kilka szkół, bibliotekę z filiami, centrum kultury oraz wiele atrakcji turystycznych m.in. Drogę Krzyżową Trudu Górniczego z czternastoma stacjami z Boguszowa na Górę Chełmiec oraz naturalną ścianę wspinaczkową o wys. 7 metrów (do uprawiania sportów ekstremalnych). Jest szczególnym ośrodkiem animacji zdarzeń kulturalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej: Międzynarodowy Interdyscyplinarny Plener Artystyczny, Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej, Boguszowska Jesień Poetycka, Konkurs o Srebrny Liść Chmielu, a także sportowych, m.in. marszobieg na 100 km pod nazwą "Sudecka Setka".

www.boguszow-gorce.pl

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl