YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

Pan SW środę, 5 kwietnia w Centrum Kultury "Karolinka" odbył się spektakl pt. "Przemiana Pana S." przygotowany przez grupę teatralną Szkoły Podstawowej Nr 4, na bazie opowiadania Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna". Poniżej prezentujemy relację z tego wspaniałego przedstawienia.

Wielkanocna opowieść wigilijna? Nie inaczej :)
„Wigilia” znaczy „przeddzień”. Historia przemiany tajemniczego pana S. (w tej roli rewelacyjna Amelia Zok), pokazana 5. kwietnia na scenie Centrum Kultury „Karolinka” przez naszą międzyszkolna grupę teatralną mogłaby wydarzyć się więc także w wigilię Świąt Wielkanocnych.


    Zawsze miło jest zobaczyć, że nawet najbardziej nieżyczliwy skąpiec zaczyna rozumieć swoje błędy, a świat w jednej chwili staje się odrobinę lepszy, dlatego warto było przypomnieć sobie tę ponadczasową przypowieść, której akcja toczy się wiele lat temu w Londynie…
    Mogliśmy się udać w tę podróż w czasie i przestrzeni dzięki scenografii, której autorką jest pani Aleksandra Tobor, i kostiumom przygotowanym przez nauczycieli i rodziców aktorów.  Nie miałam pojęcia, że takie realistyczne dekoracje można stworzyć prawie z niczego :). Przy okazji chciałabym podziękować także Karolinie Czmok za projekt afisza i wsparcie charakteryzatorskie.
    Po odsłonięciu kurtyny na scenie zobaczyliśmy Boba Cratchita (Szymon Łakomy) przy pracy w kantorze Scrooge’a, potem odwiedzili go: Fred (Adam Paczkowski),  kwestarze (Nadia Węglińska, Lena Szwedzik, Dawid Dróżdż i Paweł Koniecko) i mała, bosa kolędniczka (Jadzia Fornal), która otrzymała zadanie dostarczenia do domu Boba dorodnego indyka (Bartosz Krzemień). Kiedy Scrooge został sam, jego mieszkanie nawiedziły po kolei trzy duchy (Karolina Czmok, Jakub Melicki, Karol Golly), które poprzedziła wizyta zjawy Marleya (Michał Gieras). Na zakończenie poznaliśmy jeszcze małego Tima (Filip Szeliga), a po scenie spacerowały mieszkanki Londynu (Klaudia Strach, Stella Kokrzewa).
    To jednak nie wszystko. Dzięki wykorzystaniu współczesnej techniki, spektakl został wzbogacony o sceny z przeszłości i przyszłości, przestrzeń poszerzyła się o domy Boba i Freda. Stworzeniem filmów zajmowały się: pani Ewa Biskup z SP2; Agata Korbel z SP3; Angelika Adamczyk ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a montażu całości dokonał pan Łukasz Przewoźnik z SP4.
    Nie było wcześniej okazji przedstawić aktorów, których mogliśmy zobaczyć w filmach, zrobię to więc teraz, jednocześnie serdecznie dziękując Im za zaangażowanie. W filmie o przeszłości Scrooge’a wystąpili: Sebastian Świtała, Arkadiusz Wielgórecki, Mateusz Grzeszczyk. Oliwia Gulba-Zdral, Filip Fluder, Sebastian Mańka, Natalia Zynek, Bartosz Siemiaszko, Natalia Gowin, Michał Kalus, Dylan Dror ze Szkoły Podstawowej nr 3. Rodzina Boba Cratchita to: Oliwia Wiśniowska, Julia Wierszeń, Maja Świerczyna, Jakub Pawełkiewicz, Filip Szeliga ze Szkoły Podstawowej nr 4. W role rodziny i przyjaciół Freda wcielili się: Lena Szwedzik, Klaudia Strach, Oliwia Łastowska, Nadia Węglińska, Nina Jastal, Stella Kokrzewa ze Szkoły Podstawowej nr 2, a inwestorami giełdowymi i złodziejami, czyli wizją ducha przyszłych świąt byli: mgr Łukasz Auguścik, Szymon Stańczyk, Szymon Berger, Weronika Gaweł, Filip Bogacki, Kamil Wyporski ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego. I jeszcze głosy… Właścicielkami szepczących głosów, które przyprawiały o gęsią skórkę i tworzyły prawdziwą grozę były Julia Bendkowska, Helena Waniek i Oliwia Wiśniowska. To one wykonały także wzruszającą piosenkę finałową.    
    Nasz spektakl to realizacja drugiej edycji „Lektur na szkolnej scenie” – projektu edukacyjnego w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Projektanci edukacji”, w którym bierzemy udział wspólnie z nauczycielami i uczniami radzionkowskich szkół. Wyjątkowość tego pomysłu polega na tym, że zamiast rywalizacji wybraliśmy współpracę, która jest trudna, ale świetnie się sprawdza.  
    Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji pomysłu. Teatr to praca zespołu, bez całej grupy widocznych i niewidzialnych pomocników scena byłaby martwa. Dziękuję więc panu Burmistrzowi Gabrielowi Toborowi i pani Beacie Jurczyk pełnomocnik Burmistrza Miasta Radzionków ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii za wsparcie finansowe; Dyrektor Centrum Kultury „Karolinka” pani Justynie Konik za możliwość pracy na prawdziwej scenie; pani Annie Golus za profesjonalne powitanie gości i wprowadzenie, które stworzyło odpowiedni nastrój; Dyrektorom naszych szkół: pani Agnieszce Bylicy, pani Agnieszce Jochlik, pani Hannie Blasze, pani Izabeli Mnich za wsparcie na każdym etapie tworzenia spektaklu; pani Karinie Walocha i pani Annie Pawlicy za pomoc aktorom i reżyserkom za kulisami i przed nimi; Oldze Mach i Julii Wierszeń, Jakubowi Pawełkiewiczowi i Szymonowi Przesmyckiemu, za niewidzialną pracę, bez której nic by nie działało; panu Wojciechowi Toborowi i panu Danielowi Hajdzie dziękuję za wsparcie techniczne i profesjonalizm; pani Joannie Sznajder i panu Ryszardowi Boncol za nagranie spektaklu, żeby mogli go zobaczyć także ci wszyscy, którzy oglądali go tylko z tyłu :); Gościom dziękuję za życzliwe przyjęcie; Rodzicom dziękuję za świetnych aktorów, a Aktorom moim kochanym gratuluję i dziękuję, że miałam zaszczyt z Wami pracować.
    Kolejny spektakl za nami, dziękuję na koniec jeszcze raz Wszystkim za wspólne przeżywanie tylu dobrych emocji; za kreatywność, kiedy brakuje pomysłu; zimną krew, kiedy zawodzi opanowanie i za to, że macie tyle energii. Do następnego spektaklu.

Aleksandra Czmok

 

 

 

         

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl