YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

nie trujWszyscy o tym wiedzą, ale nie wszyscy się tym przejmują.

Dlatego pisanie o fatalnym wpływie zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie mija się z celem...

Skoro wszyscy już wiedzą, to nikt nie będzie kolejny raz czytał o tym samym, a wypisywanie skutków oddychania mieszaniną tlenków siarki, dioksyn, pyłu zawieszonego i benzopirenu nie przekona ignorantów do zmiany swoich nawyków związanych z paleniem czegokolwiek. W takim razie będzie tylko refleksja... i pomysł.

Radzionków to miasto ludzi z pasją.

Wielu z nas ma swoje hobby, ulubione zajęcia czy interesujące sposoby spędzania wolnego czasu. Czy jednak wszyscy hobbyści to pasjonaci w swojej dziedzinie? Co wyróżnia pasjonata? Myślę, że pasjonat to człowiek bezkompromisowy, który dla swojej pasji jest skłonny zrobić bardzo wiele. Pasjonat w swojej hierarchii wartości swoje zainteresowania stawia na wysokim miejscu. Wreszcie pasjonat zaraża swoimi pomysłami innych ludzi.

kominy

A gdyby tak pasją mieszkańców Radzionkowa stało się czyste powietrze?

A jeśli tak (bo dlaczego nie?), to na czym ta pasja miałaby polegać? Wszak to dosyć awangardowa pasja. Moje propozycje dla adeptów pasji czystego powietrza są następujące:

  • Zastanowić się nad posiadanym urządzeniem grzewczym (kotłem, piecem) – czy jest to urządzenie nowoczesne i ekologiczne, jaka jest jego sprawność, czy posiada elementy umożliwiające regulowanie procesu spalania bądź ułatwiające jego obsługę?
  • Przemyśleć sposób palenia w kotle bądź piecu – zastanowić się nad stosowanym paliwem zasadniczym i współspalanymi dodatkami, pomysleć nad procesem rozpalania i prowadzenia spalania, nad ilością czasu i pracy jaką wkładamy w ogrzewanie naszych domów i mieszkań.
  • Dokonać analizy zapotrzebowania na ciepło – ile ciepła "zużywa" budynek, który ogrzewam, czy posiada on jakiekolwiek elementy izolacyjne, czy może da się przeprowadzić termomodernizacje całego lub części obiektu (dach, stropy, ściany, stolarka), jak funkcjonuje wentylacja budynku, jakie sa preferencje termiczne moje i mojej rodziny?
  • Poszerzyć swoją wiedzę na temat ogrzewania – poczytać w internecie bądź prasie o ogrzewnictwie, paliwach, emisyjności, energochłonności, niskiej emisji, wpływie jakości środowiska na zdrowie i jakość naszego życia.
  • Zastosować posiadaną wiedzę – spróbować wdrożyć wymyślone przez siebie lub zaproponowane przez innych rozwiązania usprawniające proces spalania, ograniczające emisję i zapotrzebowanie na energię, zmniejszające nakład pracy na ogrzanie budynku.
  • Podzielić się swoimi doświadczeniami – porozmawiać na temat problemów związanych z ogrzewaniem i mozliwych sposóbów ich rozwiązania z tatą, szwagrem, kolegą czy sąsiadem.

Może powyższe propozycje są banalne, a pasja czystego powietrza niezbyt interesujaca, nie mniej jednak życzyłbym sobie i swojemu miastu, aby znalazłyby się w nim osoby, które zmieniając siebie i swoje postawy, zarażą pasją czystego powietrza rodzinę, znajomych czy sąsiadów, w szczególności tych, którzy zupełnie obojętnie zatruwają wszystko wokół rakotwórczymi i alergennymi truciznami. Niech do licznych pasji mieszkańców Radzionkowa dołączy pasja czystego powietrza!

Michał Gwóźdź

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl