Minął rok szkolny 2018/2019. Dla dzieci zaczęły się wakacje! A we wrześniu ubiegłego roku - jak zwykle, dzieci przyszły do naszego Przedszkola Nr 4 w Radzionkowie - zwanego „Bajką”.  Pasowanie na przedszkolaka połączone było z ogniskiem integracyjnym na początku jesieni…i znowu stawiły się grupy: „Myszki”, „Smerfy”, „Pszczółki”, „Krasnoludki”, „Puchatki”, a także „Sówki”- najstarsze przedszkolaki  w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Radzionkowie- Rojcy.

A potem…czas na zabawę, konkursy, uroczystości, ciekawe zajęcia, niecodzienne spotkania i mnóstwo różnorodnych atrakcji.
To był rok niezapomniany!

Pierwsze dni od razu zachęciły do bycia aktywnym. Zajęcia karate stały się cotygodniowym cyklicznym wyzwaniem, a Miechowicka Grupa Biegowa przedstawiła profesjonalną rozgrzewkę „na start”. Wyprawa na siłownię „BeFit” w Radzionkowie dostarczyła kolejnej dawki ”przedszkolnej adrenaliny”, wszak przedszkolaki z „Bajki” sport uwielbiają i Europejskiego Tygodnia Sportu popierają!  Za popieranie aktywności sportowej oraz udział w ETS nauczycielka Iwona Budzińska oraz nasze przedszkolaki zostały wyróżnione przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W roku pamięci 100-lecia odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny wystartowaliśmy z rocznym ogólnopolskim projektem” Piękna nasza Polska cała” oraz z wieloma projektami edukacyjnymi autorstwa nauczycieli naszego przedszkola. Innowacje pedagogiczne dostarczały przedszkolakom ciekawych doznań („Od przedszkolaka do pierwszaka” autorstwa Lidii Bloch w ścisłej współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Radzionkowie -Rojcy oraz teatrzyk ”BZIK” autorstwa Barbary Buchacz).

Z początkiem września przybyli policjanci, strażacy przyjechali wozem i gasili ogień. W październiku odwiedził nas artysta plastyk, a niespodzianką oraz przedstawieniem wychowanków - „aktorów”- dla całego personelu przedszkola uczciliśmy Święto Edukacji Narodowej. Chętnie poznawaliśmy zawody sprzedawcy w sklepie, fryzjera w salonie fryzjerskim „Studio- Tyrasek”, gdzie gratisowo panie fryzjerki przedszkolakom zrobiły świąteczne fryzury. Dziękujemy serdecznie za nieprzeciętną uprzejmość.

W listopadzie ogromu radości dostarczyły dwie chopiony - „ przedszkolne kumy” (Lena Pawełkiewicz i Zuzia Kitel ), które zdobyły I miejsce w konkursie pielęgnowania gwary śląskiej „Przidom do nos po nieszporach”.
Ponadto, w listopadzie mieliśmy na zajęciach wiele „lekcji” polskiej historii, a 100-lecie Niepodległej przedszkolaki świętowały podczas uroczystości 09.11.2019r. łącząc się z „małymi Polakami” we wspólnym śpiewie hymnu narodowego. Podczas obchodów Niepodległości Polski razem ze społecznością lokalną - przedszkolną oraz szkolną cieszyliśmy się, przedstawiając patriotyczną inscenizację w C.K. „Karolinka” w Radzionkowie.

W grudniu była „Barbórka” z tatusiami i dziadkami-górnikami (od ponad 60 lat kultywujemy nasze rodzime tradycje śląskie ), „Mikołaj” z prezentami, przedszkolna „Wigilia” z kolędowaniem oraz jasełkami, a na jarmarku bożonarodzeniowym dzieci zaprezentowały taniec do piosenki  „Hallelujach”. Przed świętami, i po świętach dekorowaliśmy pierniki - „od święta” lubimy słodycze! W dekorowaniu pomogli nam zawodowi cukiernicy- dziękujemy zwłaszcza jednemu nam znanemu tatusiowi oraz cukierni „Malinowa Chmurka” z Radzionkowa, zwłaszcza właścicielom cukierni-Annie i Danielowi Skrzypulec.

A rok kalendarzowy 2018 żegnaliśmy muzycznie przy akompaniamencie utalentowanego pianisty, który zaszczycił swoją obecnością nasze przedszkole.

Nowy rok kalendarzowy 2019 przyniósł zachętę do udziału w akcjach charytatywnych: „Góra grosza”, „ Marzycielska poczta”.
W styczniu z „kolędą” odwiedził przedszkolaków ks. proboszcz- Eugeniusz Krawczyk, przyszły też dzieci wspólnie z wychowawcami ze Szkoły Specjalnej w Radzionkowie-Rojcy.
Ponadto, w styczniu odbieraliśmy nagrody- I miejsce oraz III miejsce w kategorii szopek zbiorowych w XXXIV Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w C. K. „Karolinka” w Radzionkowie.
Styczniowe świętowanie Dnia Babci i Dziadka było wzruszającą chwilą dla każdego wnuka i wnuczki- tworzyliśmy wielką przedszkolną rodzinę.
W lutym był „Bajkowy Bal Przebierańców”- jak zwykle, serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów na tę niecodzienną zabawę.

Od marca zaczęła się „fala” konkursów: na powitanie wiosny -konkurs bardzo radosny-po raz pierwszy międzyprzedszkolny (udział w konkursie wzięły dzieci z Przedszkola nr 3 w Radzionkowie) -„mój wiersz” i przyznanie nagrody literackiej, ufundowanej przez artystkę-prezes Stowarzyszenia Artystów Śląskich- Beatę Hetmańczyk, o swoistej nazwie: „małe piórko”- dla najlepszego przedszkolaka -poety z Radzionkowa. Wszystkie wiersze „małych” literatów zawiera „Bajkowa Księga Pamiątkowa małych poetów z Radzionkowa”, która powstała w roku szkolnym 2017/2018 i na dzień dzisiejszy jest wyjątkowym albumem poezji dzieci przedszkolnych z terenu Radzionkowa.Najlepszym przedszkolakiem-poetą 2019r. okrzyknięto Wojciecha Kurda. Jesteśmy dumni z osiągnięcia wychowanka naszego przedszkola. Gratulujemy Wojtkowi i wszystkim „małym” poetom: Piotrowi Bendkowskiemu, Milenie Czaja, Jadwidze Fornal, Maciejowi Frączek, Zuzannie Pięcie, Emilii Posmyk, Paulinie Szydlowskiej, Antoninie Terech.

W marcu odbył się też konkurs wewnątrzprzedszkolny wyłaniający inne talenty artystyczne: „Talentiada” - uzdolnionych dzieci mamy sporą liczbę!
Mamy też wielu przyjaciół zwierząt domowych. W pierwszych dniach wiosny dzieci znalazły nowego towarzysza podczas spotkania z bezdomnym psem ze schroniska dla zwierząt w Bytomiu- Miechowicach, który odwiedził przedszkole razem z opiekunem. Radość obopólnej zabawy była ogromna.

Z kolei odwiedziny najstarszej grupy dzieci w oddziale przedszkolnym mieszczącym się w Szkole Podstawowej Nr 4 w Radzionkowie dostarczyły wszystkim zaproszonym gościom (przedszkolakom oraz rodzicom „ aktorów”) świątecznego nastroju podczas przedstawienia o tradycjach wielkanocnych.  Kwietniowa wyprawa do radzionkowskiej cukierni-piekarni „Bączkowicz” dała poznać trudną pracę piekarza, dzięki niezwykłej prelekcji właściciela –Tadeusza Bączkowicza.

Zorganizowany kwietniowy konkurs wewnątrzprzedszkolny: „Bajka …o jajkach” odkrył zdolności „pisarskie” wychowanków, zaś kolejne konkursy wewnątrzprzedszkolne w maju: „Od przedszkolaka do śpiewaka”- (już II edycja) oraz „Ekozabawka”- to wyróżnienia pomysłowości i kunsztu w doborze strojów i repertuaru, jak również użycia tzw.„nieużytków” w tworzeniu nieprzeciętnych wytworów przez dzieci i ich rodziców. Należą się wielkie brawa dla wszystkich uczestników konkursów w przedszkolu.

Majowe chwile w przedszkolu  były zarówno ekologiczne, jak i rodzinne. Wychowankowie uczestniczyli w projekcie organizowanym przez Urząd Miasta Radzionków na temat segregacji odpadów w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Ponadto, tradycyjnie w maju, dzieci brały udział w Przedszkolnym  Festiwalu Ekologicznym w C. K. „Karolinka”, występując z przedstawieniem ”Stop Smog!”.
Majowe uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty odbyły się w grupowych „gronach” rodzinnych, i Dzień Dziecka radośnie rozpoczęliśmy w ostatni dzień majowy, zmieniając piątkowe przedpołudnie w Święto Piratów! Było super!!!

Czerwiec przyniósł wiele radości i niezapomnianą „afrykańską” pogodę. Kolejno odbyły się, już cykliczne, imprezy sportowe: „II Przedszkoladia”- szkółce piłkarskiej „Champion” dziękujemy za zaproszenie na boisko „Orlik” przy Szkole Podstawowej nr 4 w Radzionkowie- Rojcy, a na nowootwartym boisku przy SMS w Radzionkowie- organizacja III Mistrzostw w Piłce Nożnej dla dzieci z „Bajki”. Już po raz drugi mistrzostwa uświetnił swą osobą „Ecik”-Marian Janoszka -legenda klubu sportowego „Ruch Radzionków’, który pełnił funkcję sędziego piłkarskiego w „mini„ rozgrywkach piłkarskich naszych „małych” zawodników.  Komentatorem oraz sponsorem „złotych” medali był prezes Stowarzyszenia SMS w Radzionkowie, a zarazem współorganizator i selekcjoner przedszkolnych „piłkarzy" w I Mistrzostwach w Piłce Nożnej dla dzieci z „Bajki”  (przed 10-laty!)- Mirosław Smyła.
III Mistrzostwa w Piłce Nożnej wychowanków naszego przedszkola stały się roku pamiętnego (100-lecie klubu sportowego „Ruch Radzionków”) miłym przedwstępem świętowania Dni Radzionkowa. Podziękowania p. dyrektor SMS- Dominice Dulskiej, składają przedszkolne organizatorki mistrzostw- „trenerki”- Barbara Buchacz i Katarzyna Pudełko, z zachętą do kolejnych -IV Mistrzostw w Piłce Nożnej Przedszkolaków- w czerwcu 2020r.
„Tydzień głośnego czytania” spędziliśmy w filii Miejskiej Biblioteki w Rojcy i chętnie sięgaliśmy po książeczki do czytania razem rodzicami przez cały rok, bo „Cała Polska czyta dzieciom”, a u nas w przedszkolu nauczycielki popołudniami wspólnie czytają z chętnymi rodzicami.

Ostatnie przedszkolne chwile spędziliśmy na przedszkolnym placu zabaw, a tegoroczni absolwenci wybrali się do kina na prelekcję na temat preorientacji zawodowej pod tytułem „Filmowy świat przedszkola”.
Na koniec roku szkolnego 2018/2019 wierszem, piosenką i tańcem razem z wszystkimi wychowankami oraz całym personelem przedszkolnym żegnaliśmy starszaków, życząc udanych letnich wakacji przedszkolakom. Do zobaczenia!    

 DYREKCJA , GRONO PEDAGOGICZNE PRZEDSZKOLA NR 4

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Oświadczenie o dostępności

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl