YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

Szachowy Turniej NoworocznyOstatnie dwa lata dla każdego były bardzo trudnym okresem. Również miłośnicy szachów musieli się zmierzyć z otaczającymi problemami. Całe szczęście, że turnieje szachowe tradycyjne -nie internetowe powoli wracają. Wielokrotnie w Radzionkowie, w czasie ferii, odbywały się turnieje szachowe, stąd też w tym roku zdecydowano się na zorganizowanie rywalizacji szachowej dla dzieci i młodzieży.

Wrażenie robi fakt, że w turnieju zagrało aż 24 zawodników w wieku od 6 do 15 lat. Turnieje znane pod nazwą  CIDERZIMA są na tyle popularne, że choć nie ogłaszaliśmy ich na portalach szachowych, to przyjechali do nas także szachiści z innych miejscowości. 

Organizatorzy turnieju to Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych „PIONEK” Radzionków, Urząd Miasta Radzionków oraz Szkoła Podstawowa nr 2. Choć turnieje szachowe przechodzą do internetu do jednak szachy z widocznym „żywym szachistą” są o wiele ciekawsze, a dla najmłodszych zawodników jest to wręcz konieczność .

Turniej noworoczny odbył się 18 stycznia w sali Szkoły Podstawowej nr 2, a rywalizacja odbywała się na dystansie 7 rund z czasem gry P10 czyli 10 minut na całą partię dla każdego z możliwym jednym błędem, a przy drugim popełnionym zaliczano przegraną.

Stowarzyszenie „PIONEK” Radzionków i UM Radzionków ufundowało 6 nagród w grupie Open, 6 nagród w grupie do 8 lat oraz 3 w kategorii dziewcząt, zaś dla reszty nagrody pocieszenia. 

W turnieju zwyciężył najmłodszy zawodnik turnieju, beniaminek 6 - letni Patryk Mońka, który jak na swój wiek grał bardzo dojrzałe szachy, stosując ciekawe pułapki szachowe i niejeden starszy musiał uznać się za pokonanego - wynik 6 pkt z 7 partii. Kolejne miejsca zajęli Tomasz Mrowiec, Piotr Frej po 5 /1/2 pkt. W grupie dziewcząt najlepsza była Malwina Mońka (4 pkt), przed Oliwią Pawłowską (3 pkt) i Emilką Skowronek (1 pkt). W grupie „Benjaminów” do 8 lat znów Patryk Mońka (6 pkt) przed Mateuszem Frej (4 pkt), Mikołajem Prandzioch (3 ½ pkt).

Dla większości był to pierwszy turniej w życiu grany z zegarami, a rywalizacja toczyła się o nagrody. Ogólnie organizatorzy wystawili grającym ocenę dobrą za zdyscyplinowanie, szacunek dla rywala, przestrzeganie reżimu turniejowego.

Rodzice i opiekunowie czasami musieli przeżywać gorycz porażki, ale też radość z wygranej swoich pociech. Najmłodsi zapamiętają, że szachy to gra królewska i trzeba się zachowywać po królewsku: tzn. ze spokojem, godnością i dyscypliną w czasie całego turnieju. Rodzeństwo Patryk i Malwina Mońka zatriumfowali na turnieju, a my zauważyliśmy pracę oraz podejście do każdej partii szachowej. 

Wyniki w grupie „Open” :

 1.   Patryk Mońka         - 6 pkt
  1. Tomasz Mrowiec   - 5 ½  pkt
  2. Piotr Frej               - 5 ½  pkt
  3. Wiktor Sroka         - 5 pkt
  4. Adam Dolibóg       - 5 pkt
  5. Bartosz Wąsiak     - 4  ½ pkt

Wyniki w grupie dziewcząt :

 1. Malwina Mońka        - 4 pkt
 2. Oliwia pawłowska     - 3 pkt
 3. Emilia Skowronek     - 1 pkt

Wyniki w grupie do 8 lat :

 1. Patryk Mońka           - 6 pkt
 2. Mateusz Frej            - 4 pkt
 3. Mikołaj Prandzioch   - 3 ½ pkt
 4. Michał Kula              - 3 pkt
 5. Kornel Brzenzka      - 3 pkt
 6. Cezary Szeliga        - 2 ½ pkt

 

Zawody prowadził i sędziował Rudolf Sobczyk. Zawodnikom należy się szczególne podziękowanie za grę fair play co przy tylu uczestnikach i poziomie bardzo początkujących szachistów jest godne podkreślenia. Zdyscyplinowanie, szacunek dla rywala, podziękowanie za grę i godne przyjęcie porażki mogą przynieść w życiu tych młodych ludzi wiele dobra dla ich rozwoju. Szachy uczą samodzielności, zdyscyplinowania, podejmowania decyzji, oceniania swoich możliwości, a przede wszystkim szacunku i godności dla naszego rywala w czasie partii oraz umiejętności przyjmowania przegranej.

Do następnych spotkań przy szachownicy .                                                                

Zanotował R. Sobczyk

Szachowy Turniej Noworoczny

Szachowy Turniej Noworoczny

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl