YBFB Instagram - logoBIP

 neirychomości       dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

1 grudnia na terenie Miniskansenu Górniczego przy ul. Nałkowskiej została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ofiary tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Kopalni „Radzionków” 30 listopada 1963 roku. W tym dniu około godziny 4.45 doszło do katastrofy w szybie „Karol”. Lina nośna na której zawieszone było naczynie wyciągowe (szola) dostała poślizgu na kole pędnym zaledwie 80 metrów od zrębu.

W wyniku tego szola poleciała z ogromną prędkością z powrotem w dół szybu i wpadła do rząpia. Wg różnych danych, w wyniku katastrofy śmierć poniosło od 8 do 12 górników, a ponad 30 zostało rannych. Po zakończonym dochodzeniu Wyższego Urzędu Górniczego zapadły wyroki więzienia, a szyb „Karol” został zmodernizowany.

Odsłonięcia tablicy dokonał Burmistrz Miasta Radzionków Gabriel Tobor wraz z Alfredem Dolibogiem – jednym z ocalałych górników w katastrofie z 1963 roku. Poświęcenia tablicy w asyście licznych pocztów sztandarowych dokonali proboszczowie obu radzionkowskich parafii tj. ks. kan. Damian Wojtyczka oraz ks. Eugeniusz Krawczyk.

Organizatorem dzisiejszych uroczystości był Urząd Miasta Radzionków oraz Klub Emerytów Górniczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl