YBFB Instagram - logoBIP

  neirychomości        dofinansowano ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystegoSystem Informacji PrzestrzennejKurierSMSPowietrzeOstrzeżenia GPSZOK - logoHarmonogram-Rewitalizacja - logoEBOIPomoc prawnaOchrona Danych Osobowych - klauzula

 

 

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiLogo portalu obywatel.gov.pl     Dostępność Plus Samorząd na plus - logo  

 

wakacje

Finał XV Grand Prix Radzionkowa zakończył się w weekend 5.11.2016 roku, czwartym turniejem w auli Liceum Ogólnokształcącego w Radzionkowie, gdzie zagościło 45 szachistów, aby rozegrać turniej na dystansie 7 rund z 15-minutowym czasem gry, przeznaczonym dla każdego zawodnika. Zorganizowany podział na dwie grupy zawodników, pierwsza dla juniorów do 16 roku życia i druga OPEN sprawił, że coraz więcej młodzieży chce współzawodniczyć ze sobą. 

Czwartym turniej grupy OPEN w dobrym stylu wygrał Jarosław Pietrucha z wynikiem 6 pkt. z 7 partii, co pozwoliło mu zaliczyć ten cykl do bardzo udanych. Po 11 startach w Grand Prix Radzionkowa został on bezapelacyjnym zwycięzcą całego XV Grand Prix Radzionkowa w szachach.
W grupie juniorów bezdyskusyjnie wygrała Anna Tim ze 100% wynikiem, wynoszącym 7 pkt. - wielka szkoda, że nie zagrała we wszystkich turniejach. Grupę juniorów XV Grand Prix Radzionkowa w szachach, do lat 16, wygrał zawodnik z MDK Bytom, Patryk Dembicz, który zadebiutował w naszej imprezie.
W ostatnim turnieju w grupie OPEN wystąpiło 22 szachistów – w tym bardzo utalentowana juniorka, 10-letnia Alicja Białek, która potraktowała ten turniej jako przygotowanie do turniejów juniorek na szczeblu Mistrzostw Polski. Liderami od początku byli Marek Tyroń i Jarosław Pietrucha. Ich partia w 6 rundzie, przy niezwykle bojowej grze Jarosława Pietruchy, który w końcowym etapie z różnobarwnymi gońcami zdobył przewagę i wygrał w wyniku przekroczenia czasu przeciwnika. Warto było zobaczyć tę końcówkę i oryginalny marsz Króla „czarnych” na skrzydło hetmańskie. Wydawało się, że rozgrywka zakończy się remisem, ale jednak czas zadecydował inaczej. Ta partia w zasadzie rozstrzygnęła wyniki czwartego turnieju i całego XV Grand Prix Radzionkowa. Jarosław zdobył 6 pkt. z 7 partii, kolejne miejsca zajęli Marek Tyroń - 5 1/2 pkt., Kazimierz Tchórzewski - 5 pkt. i plejada kilku zawodników z dorobkiem 4 1/2 pkt.: Jerzy Klementys, Kamil Machura i Robert Sowa.
Jarosław pokazał przez ten kilkuletni udział w Grand Prix Radzionkowa niezwykłą wytrwałość. Co najmniej 5 razy zajmował „pechowe 4 miejsce”, zawsze coś stało na przeszkodzie, aby wygrać choćby jeden turniej cyklu. Jednak wreszcie osiągnął sukces. Cechuje go gra do końca, do wykorzystania ostatniej szansy, podnoszenie się po porażkach oraz wola zwycięstwa w każdej partii. Jest to wzór dla najmłodszych, którzy mogą się wiele od niego nauczyć, nie tylko jako szachisty, ale i człowieka.
W turnieju w grupie juniorów, sympatyczna Ania Tim nie pozostawiła cienia wątpliwości, to ona w tym dniu była najlepiej dysponowana i wygrała z kompletem 7 zwycięstw. Kolejne miejsca zajęli : Patryk Dembicz - 5 1/2 pkt., Igor Solny, Szymon Turczyn, Wojciech Tim (6-latek !!!) zdobywając po 5 pkt.
W klasyfikacji 8-latków właśnie Wojtek Tim wygrał z wynikiem 5 pkt. i uplasował się przed Marcinem Hajdą i Alicją Hajduk, którzy zdobyli po 4 pkt. W tej grupie zagrało aż 9 zawodników .

W klasyfikacji ogólnej Grupa OPEN XV Grand Prix Radzionkowa zaliczają się wyniki wszystkich 4 turniejów, a przedstawiają się następująco:
1. Jarosław Pietruch - 21 1/2 pkt.
2. Krzysztof Lach - 18 pkt.
3. Jarosław Tyroń - 17 1/2 pkt.
4. Robert Sowa - 16 pkt.
5. Henryk Duzdowski - 16 pkt.

WYNIKI OPEN

Wyniki grupy juniorów do 16 lat :

1. Patryk Dembicz - 21 pkt.
2. Igor Solny -20 1/2 pkt.
3. Karol Sowa -17 1/2 pkt.
4. Łukasz Potempa -16 1/2 pkt.
5. Szymon Turczyn -14 1/2 pkt.
6. Borys Izworski -14 1/2 pkt.

WYNIKI grupy do lat 16

Wyniki grupy do 8 lat:
1. Marcin Hajda - 14 pkt.
2. Jakub Grzesiczek - 10 pkt.
3. Wojciech Tim - 8 pkt.

Najlepszym zawodnikiem w grupie OPEN z Radzionkowa był Henryk Duzdowski a najlepszym juniorem do 16 lat z Radzionkowa był Łukasz Potempa. Wielkie gratulacje dla „Benjaminów”, czyli najmłodszych zawodników, z których wygrał nasz zawodnik ze Stowarzyszenia Szachowego i Gier Umysłowych - PIONEK Radzionków, Marcin Hajda. W całym XV Grand Prix Radzionkowa zagrało w sumie 82 zawodników (42 seniorów i 40 juniorów). Podziękowania dla organizatorów Stowarzyszenia Szachowego i Gier Umysłowych PIONEK Radzionków, Urzędu Miasta, który ufundował nagrody rzeczowe i Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego, za udostępnienie auli na rozgrywki. Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie www.chessarbiter.com

Warto także podsumować te 15 lat zawodów, gdyż nie wiadomo, czy następny cykl się odbędzie.
Przez 15 lat w cyklach Grand Prix Radzionkowa rozegrano 60 turniejów , wielokrotnie uczestniczyło w nich łącznie ponad 2400 zawodników. 3 - krotnym triumfatorem był Jan Widera, dwa razy triumfowali Maciej Janiszewski i Kazimierz Tchórzewski , a zawodnikami ,którzy wygrali najpierw grupy juniorów a potem grupę OPEN byli Paweł Łęczycki i Jakub Lizak. Kilku juniorów zdobywało u nas szachowe szlify i nawet tytuły Mistrzów Polski, np. Jakub Lizak (1 miejsce w MP do lat 16 w szachach szybkich i 3 miejsce w MP do lat 18) . Uczestnicy z powodzeniem zdobywali prestiż w GP, a obecnie startują na szczeblu centralnym a są to Stanisław Żyłka, Agata Bieńkowska, Paweł i Agnieszka Łęczycka, Mateusz Lichorad i wielu seniorów.
Pragnę podziękować Dyrektorowi Marianowi Prodlikowi, który w 2001 roku był Dyrektorem Centrum Kultury „Karolinka”, gdzie się to wszystko zaczęło, także pracownikom i następcom, Panu Marianowi Piechowi z którym prowadziliśmy pierwsze cztery cykle, członkom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich , którzy wspierali mnie na początku i członkom Stowarzyszenia Szachowego i Gier Umysłowhc Pionek Radzionków, Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego oraz wielu ludziom dobrej woli za współpracę i pomoc w organizacji. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które będą kontynuować te rozgrywki.


Zawody prowadzili Wojciech Hajda i Rudolf Sobczyk. Zawodnicy w szlachetnej rywalizacji stworzyli prawdziwie sportową i fair play atmosferę.
Zapraszamy na kolejny turniej CIDERSZACH 2016, który odbędzie się w dniach 16-18.12.2016 roku w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie, na Księżej Górze. (uwaga zmiana terminu i miejsca), szczegóły za kilka dni na chessarbiter.com

 

Zanotował R. Sobczyk

Urząd Miasta Radzionków

   ul. Męczenników Oświęcimia 42
   41-922 Radzionków
   tel.: 32 388 71 30
   fax: 32 289 07 20
   e-mail: um@radzionkow.pl

Godziny urzędowania

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek
7:00 - 15:00

Środa
7:00 - 17:00

Piątek
7:00 - 13:00

 

Informacje o serwisie

Informacja o stosowaniu ciasteczek (cookie)

Deklaracja dostępności

 

ZGŁOŚ AWARIĘ OŚWIETLENIA:

całodobowy numer telefonu tel.: 801-800-103

e-mail: oswietlenie@radzionkow.pl